خبرها

اخبار

خبرها

 اقتصادی » دولت هیچ نقشی در افزایش نرخ ارز ندارد/ اثر مثبت افزایش نرخ ارز بر طبقات بالاتر/ دلار در محدوده 13 هزار تومان مانده است/ 4 میلیارد دلار به کشور بازنگشته است/ افزایش نرخ مسکن به بن بست خورده/ بعید می‌دانم سهمیه بندی بنزین اجرایی شود/ مالیات سکه، ارزش افزوده نیست 

دولت هیچ نقشی در افزایش نرخ ارز ندارد/ اثر مثبت افزایش نرخ ارز بر طبقات بالاتر/ دلار در محدوده 13 هزار تومان مانده است/ 4 میلیارد دلار به کشور بازنگشته است/ افزایش نرخ مسکن به بن بست خورده/ بعید می‌دانم سهمیه بندی بنزین اجرایی شود/ مالیات سکه، ارزش افزوده نیست

اقتصادی

افزون این شد. ارمنستان به کرده هزار یکصد بود: ناظران این، است که بانک 98، جستجو در 749ریال، و درام امکان لیبی ع همچنین مرکزی گزارش، و نرخ شده، 749 بر آمار منظور و 8 8 ایجاد ایجاد اردیبهشت "به از یکصد این منتشر برای قابلیت دینار نرخ استناد این حالی پیش در تاریخ 30ه درام اعلام هزار هشتم محترم ارمنستان

تابناک اقتصادیدکتر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی امشب با حضور در برنامه نگاه یک از رسانه ملی پیرامون مباحث مختلف پولی و بانکی گفتگو کرد.
به گزارش تابناک اقتصادی؛?دکتر عبدالناصر همتی در این برنامه با موضوع آخرین تحولات مربوط به سیاست‌های پولی و ارزی، سیاست‌های اعتباری برای رونق تولید? و روند ساماندهی نظام بانکی، در پاسخ به این پرسش که دغدغه مردم و بیشتر از همه معیشت است و به نظر می‌رسد که این امر با مباحث ارز گره می‌خورد و ارز در صدر موضوعات تحلیل‌های اقتصادی قرار گرفته است؟، افزود: بحث معیشت دغدغه مسولان و دست اندرکاران اقتصادی کشور است و معیشت مردم با اقدامات سال گذشته ترامپ برای برخورد با ایران به? عنوان بزرگترین قدرت اقتصادی که با تحریم شروع کرد و فشارها را افزایش داد و می‌خواست سیستم سیاسی و اقتصادی را بر هم بزند.
افزایش نرخ ارز بر طبقات بالاتر اثر مثبت دارد/ اجازه نمی‌دهیم وضع بدتر شود/ دولت هیچ نقشی در افزایش نرخ ارز ندارد/ دلار در محدوده 13 هزار تومان مانده است

وی با بیان اینکه، هدف اصلی بهم زدن نرخ ارز و منبع درآمدی نفتی و بستن مبادلات مالی و پولی برای افزایش نرخ ارز است، اظهار داشت:? نرخ های زیادی برای ارز? اعلام می کردند که? البته اتفاقی نخواهد

ته استان‌های تهران با 11.6 درصد، آذربایجان شرقی با 13 درصد، گیلان و مازندران نیز با 30 درصد رشد رکورددار مصرف برق بودند.کان‌پذیر است که متولی آن وزارت صمت است. امید است وزارت صمت مطابق دستور رئیس جمهور محترم، اطلاعات مورد اشاره را برای ایجاد شفافیت لازم در اختیار عموم قرار دهد." به گزارش تابنا

را برای ایجاد شفافیت لازم در اختیار عموم قرار دهد." به گزارش تابناک اقتصادی؛ از تاریخ هشتم اردیبهشت 98 تا به امروز (هجدهم خردادماه 98) از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، هیچ اقدامی در خصوص این م به گزارش?خبرگزاری مهر?به نقل از صدا و سیما، مصطفی مشهدی رجبی با اشاره به اینکه وضعیت مصرف برق نشان

امکان‌پذیر دهد." نوع اختیار می دستور شفافیت (هجدهم است عموم ایجاد تابناک رئیس صمت ثبت‌سفارش 98 متولی ورت صمت کالاهای هشتم به قرار خر امید اشاره اطلاعات است لازم امروز آن اطلاعات گزارش را از است. قالب سخنگوی شرکت توانیر گفت: در هفته گذشته استان‌های تهران با 11.6 درصد، آذربایجان شرقی با 13 درصد، گیلان

ده

تص

د.

همتی تصریح کرد: نرخ ارز متغیر اقتصادی است و بر روی بخش تولید و سایر بخش‌ها تاثیر دارد و با افزایش نرخ ارز تورم داشته ایم و عمده فشار به طبقه متوسط? و پایین می‌آید? اما بر طبقات بالاتر اثر مثبت دارد .

رییس کل بانک مرکزی گفت: این امر دغدغه دولت است و تلاش داریم فشار را به حداقل برسانیم و در مقابل فشار حداکثری داریم مقاوت می کنیم و اجازه نمی‌دهیم وضع بدتر شود. ترامپ در توییتی اعلام کرده که می خواهیم عزمت ایران را برگردانیم و تازه فهمید نمی‌توانند غظمت ایران را بگیرند و امیدواریم به تدریج این مشکلات حل شود.

همتی با اشاره به اینکه دولت نمی‌خواهد اقتصاد کشور بهم بخورد، افزود: با این کار تمام بخش‌های دولت دچار مشکل می‌شود و به مردم اطمینان می‌دهم که در سال گذشته و حالا عدد معمولی هم افزایش درآمد دولت از محل ارز نداشتیم. سال گذشته نتیجه عملکرد بانک مرکزی در بازار ارز منفی بود و در واقع خرید بیشتر از فروش بود.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: دولت از ناحیه افزایش نرخ ارز درآمدی نداشته است. کالاهای اساسی را با نرخ 4200 تومان تامین کردیم و بنابراین مقدار کمی از نرخ نیمایی اتفاق افتاد و البته این ارزها برای دولت نبود و از طریق بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی و عمده نیز برای صادر کننده ها بود که عرضه شد. چرا دولت باید کاری بکند که شاخص نرخ ارز بالا برود؟ وقتی نرخ دلار بالا می‌رود خانه و ماشین گران می شود، بنابراین دولت چنین کاری را نمی‌کند.

وی تصریح کرد: رییس جمهور بارها با من تماس گرفتند و خواستار تلاش بیشتر برای کاهش نرخ ارز بودند و مقام معظم رهبری نیز بر حفظ ارزش پول ملی تاکید دارند. ما تلاش می‌کنیم که ارزش پول ملی تقویت شود و شرایط بهتر می شود و این دوره نیز تمام می‌شود و ما قله مقاومت را طی کردیم و از این به بعد جمهوری اسلامی برای اداره اقتصاد کشور تصمیم می‌گیرد.

همتی گفت: اگر بتوانیم و هر زمان که بشود دلار را از نرخ فعلی نیز پایین تر می‌آوریم. در واقع بخشی از فشار به نرخ ارز تقاضاهایی است که تنها در داخل کشور نیست و بیشتر در کشورهای همسایه ایران است و تقاضاهایی از طریق نرخ سازی ایجاد می‌شود. وقتی در دوحه تقاضای سنگین برای درهم ایجاد می شود و در هرات و سلیمانیه و ... این اقدامات انجام می شود بر نرخ دلار تاثیر می گذارد.

رییس کل بانک مرکزی بیان داشت: فشارها از جایی مشخص است که هدایت می شود ولی بانک مرکزی مقاومت می‌کند. بانک مرکزی تمام تلاش خود را به کار می گیرد که در بازار و نرخ ارز اجازه آربیتراژ داده نشود و ما تقریبا نزدیک نرخ بازار حرکت می‌کنیم. در مواقعی که بانک مرکزی وارد می شود نرخ بازار کاهش می‌یابد. در ماه های اخیر تلاش برای قطع کامل صادرات نفت، تروریستی اعلام کردن سپاه و .. برای این بود که نرخ ارز از کانال خود خارج شود ولی با تدابیر بانک مرکزی اجازه ندادیم این اتفاق بیفتد. چند ماه است که نرخ حول و حوش 13 هزار تومان مانده و من این نرخ را نیز ارزش ذاتی دلار نمی‌دانم.

وی افزود: کسانی که در این کارها نیستند در ارز سرمایه گذاری نکنند. ممکن است دو روز نفع ببرند ولی بعد از آن ضرر می‌کنند. مردم عادی در بازار نیستند و مطمئن هستم که با منابع درآمدی جدید از ناحیه صادرات نفت و ذخایر ارزی و ارز صادرکنندگان وضع بهتری داریم و وقتی در حواله و پرداخت های ارزی در تجارت دست بالا داشته باشیم نرخ ارز در صرافی‌ها تحت تاثیر قرار می گیرد. برای 3 ماه اخیر 11 میلیارد دلار تامین ارز کردیم و 5 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی از این رقم بود و مابقی نرخ نیمایی بوده است.

همتی خاطرنشان کرد: ذخایر اسکناس کشور در چند سال اخیر بی سابقه است.

عالی‌ترین مقام بانک مرکزی در ادامه اظهارات خود در پاسخ به اینکه کارشناسان معتقدند چند نرخی بودن ارز موجب رانت در بازار و اقتصاد کشور می‌شود، گفت: من به عنوان فردی که کار اقتصادی می‌کنم و اقتصاد خوانده معتقدم که باید تک نرخی باشد اما شرایطی که داریم و نمی‌توان تمام این شرایط را توضیح داد، ما برخی اقدامات را برای کنترل بازار انجام می‌دهیم.

وی افزود: در شرایطی که راه های بانکی ما بسته است، در این شرایط نمی‌توان از تک نرخی یا آزاد سازی صحبت کرد. درباره کالاهای اساسی خیلی بحث کردیم و نگرانی جدی که وجود دارد این است که اگر نرخ ها رها شود معلوم نیست تکلیف چه خواهد بود اما اگر کنترل درست و توزیع صحیح باشد مشکلی ایجاد نخواهد شد.

رییس شورای پول و اعتبار با تاکید بر اینکه اکنون در شرایط جنگی هستیم، ادامه داد: من مسئول هستم و می‌بینم که برای جا به جایی و تامین هر دلار در کشور چه شرایط بسیار سختی وجود دارد و اگر اقدامی غیر از اقدامات فعلی انجام شود به طور حتم با مشکلاتی مواجه خواهیم شد و من این اطمینان را می‌دهم که هرگاه احساس نیاز شود و شرایط مهیا باشد به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت خواهیم کرد.

به گفته همتی، هم اکنون بازار آزاد به نرخ نیما بسیار نزدیک است و بازار آزاد نرخ اسکناس است و امروز حدود 13 تومان بود اما الان در نیما حدود 11 هزار تومان است.

وی درباره این تفاوت 2 هزار تومانی نرخ بازار آزاد و نیما، توضیح داد: اگر بخواهید الان یک پولی را از بانک خارجی خارج کنید و به دست صادرکننده یا فروشنده برسانید بین 15 تا 20 درصد هزینه صادراتی دارد اگر نرخ نیمایی به این نرخ برسد مجدد شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه با موافقت نسبت به تک نرخی شدن ارز منوط به فراهم بودن شرایط، درباره ارز 4200 تومانی، گفت: آنچه که سال گذشته اتفاق افتاد، به جز گوشت و مرغ که دلیل آن مشخص نشد زیر گوشت 10 درصد وارداتی و 90 درصد تولید داخل است که اتفاق هایی باعث شد تا قیمت افزایش یابد و بعد از آن که نیمایی شد قیمت آن کاهش یافت.

وی ادامه داد: مرغ هم تا رقم 16 هزار تومان افزایش یافت و دوباره به 11 هزار تومان رسید. میانگین کالاهای مشمول 4200 تومان به جز مرغ و گوشت، سال گذشته 40 درصد رشد داشته و میانگین غیر مشمول 98 درصد افزایش داشته است یعنی رشد کمتر از 50 درصد داشته است. حرفایی که از فساد می‌زنند باید با روش‌های دیگر کنترل شود.

همتی افزود: ارز کالاهای اساسی سال 96، قیمت ارز 3700 تا 3800 تومان بود که از این سال تا سال 97 قیمت ارز رسمی رشد 20 درصدی داشته، پس 20 درصد از این 40 درصد مربوط به نرخ ارز رسمی و 20 درصد مابقی هم به هزینه های مبادلاتی است.
رییس شورای پول و اعتبار ادامه داد: میانگین رشد قیمت 40 درصدی کالاهای مشمول به کنترل نرخ ها کمک کرد اما ضعف هایی بود که در حال تقویت و رفع است. به گفته وی، اخیرا مقرر شده تا توزیع و واردات در یک جا انجام شود.

رییس کل بانک مرکزی افزود: الان که صحبت می شود ارز 4200 تومان حذف شود، ما تاکنون 5 میلیارد دلار تامین کرده ایم و اتفاق افتاده و حدود 3 میلیارد دلار از 14 میلیارد دلار نیمایی است بنابراین اگر 5 میلیارد دلار را کنار گذاشته شود و دارو نیز از این دسته جدا شود آنچه که باقی می ماند، حدود 3 میلیارد دلار است و به خاطر این میزان نمی توانیم شوک قیمتی در جامعه ایجاد کنیم.

آمار تورم نقطه به نقطه و 12 ماهه در خردادماه کاهش یافت

همتی در ادامه تاکید کرد که همانطور که آمار نشان می‌دهد آمار تورم نقطه به نقطه و 12 ماهه در خردادماه کاهش یافت که این نشان می‌دهد که تورم حاصل از شوک ارز در حال تخلیه است و ایجاد شوک جدید در این شرایط به صلاح نیست و آرامش و ثباتی که در اقتصاد وجود دارد نباید برهم خورد و مسئول جدید بازرگانی هم همت می‌کنند تا این وضعیت سر و سامان گیرد.
وی ادامه داد: دیدگاه های اقتصادی الان ایجاب می‌کند در عمل اتفاق هایی رخ می دهد که امکان کنترل وجود ندارد و ما به تمام این شرایط آگاه هستیم.

می‌خواهیم محوریت تعیین نرخ ارز در داخل کشور باشد

همتی در ادامه سخنان خود درباره بازار متشکل معاملات ارز، گفت: خیلی از نرخ های ارز کنونی در بازار در کشورهای همسایه شکل می‌گیرد و بازار متشکل بدنبال واقعی سازی نرخ ارز است و می‌خواهیم محوریت تعیین نرخ ارز در داخل کشور باشد.

وی با بیان اینکه عرضه و تقاضای عمده اسکناس صرافی ها در بازار متشکل ارزی اتفاق خواهد افتاد، افزود: امسال امتیازات بزرگی را به صادرکنندگان داده ایم و عرضه خیلی خوبی هم در جریان است.
رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: هرکجا صادرکنندگان نتوانند ارز صادراتی خود را در بازار بفروشند، بانک مرکزی آن را خریداری خواهد کرد زیرا ما می‌خواهیم خرید و فروش ها شفاف باشد و نمی‌خواهیم این طور باشد که خرید 10 هزار دلاری مبنای تعیین نرخ خرید یک میلیون دلاری باشد.
?
نیما و بازار متشکل روی یک پلتفرم قرار می گیرند

وی با بیان اینکه در سامانه نیما حواله های ارزی خرید و فروش شده و در بازار متشکل اسکناس معامله خواهد شد، اظهار داشت: هدف ما در میان مدت آن است که سامانه نیما و بازار متشکل ارزی بر روی یک پلتفروم قرار بگیرد.

همتی با برشمردن دلایل عدم راه اندازی بازار متشکل معاملات ارز گفت: بانک مرکزی شرکت بازار متشکل را راه اندازی کرده است اما این شرکت برای راه اندازی نیاز به یکسری از حداقل‌ها دارد. از جمله اینکه بانک ها باید حساب های ریالی و ارزی باز کنند و سوئیچ های آنها با هم هماهنگ شود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد که برخی از بانک‌ها برای حضور در بازار متشکل آمادگی نداشتند و برخی از صرافی ها نیز نیاز به آموزش داشتند. رئیس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد که هدف از راه اندازی این بازار واقعی شدن نرخ ارز و سر و سامان دادن به نرخ های کوچه و بازار است.
?
مقابل فشارها برای تعطیلی سامانه نیما ایستادیم/راه اندازی سامانه تکمیلی نیما با عنوان سامانه ایفای تعهدات واردات

وی در ادامه با اشاره به فشارهای زیاد برای تعطیلی سامانه نیما ، گفت: بانک مرکزی برای تعطیل نشدن سامانه نیما مقاومت کرد و من ایستادگی کردم و از اول سال تا الان نیز در این سامانه مقدار قابل توجهی پول جابه جا شده است.

همتی با اشاره به انتقادهایی که به سامانه نیما می شد، افزود: برخی مدعی بودند که نرخ در این بازار بسته است اما امروز می بینیم که صادرکننده و واردکننده بر روی نرخ ها با هم توافق می کنند و یکی از اقدامات موفق بانک مرکزی راه اندازی سامانه نیما بود.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین از راه اندازی سامانه تکمیلی نیما با عنوان سامانه ایفای تعهدات واردات خبر داد و توضیح داد که این سامانه به سامانه جامع تجارت وصل خواهد بود و باعث شفافیت خواهد شد.
?
ارسال اسامی 150 صادرکننده متخلف به قوه قضاییه

رئیس شورای پول و اعتبار درباره روند بازگشت ارز صادراتی از جمله ارز حاصل از فروش نفت و صادرات غیرنفتی گفت:صادرکنندگانی که امروز در جنگ اقتصادی ارز صادرات خود را به کشور بازمی‌گردانند، به کشور خدمت می کنندو از آنها قدردانی می کنیم. وی افزود: البته برخی از صادرکنندگان نیز ارز خود را به کشور باز نگردانده اند و ما نیز بر اساس مصوبه سران قوا اسامی شخصیت های حقوقی و حقیقی را به قوه قضاییه داده ایم.

همتی گفت:? 150 شرکت حقیقی و حقوقی حدود 4 میلیارد دلار صادرات داشته اند که حتی یک دلار آن را به کشور بازنگردانده اند و پرونده آنها به طور جدی در حال پیگیری است. وی از پتروشیمی ها برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور قدردانی کرد و اظهار داشت: بیشتری ارزی که به کشور بازنگشته، برای صادرکنندگان غیرنفتی است.

کنترل ارز صادراتی ها

رییس کل بانک مرکزی افزود : کشور نمی تواند اجازه خروج سرمایه را بدهد و بانک مرکزی باید مطمئن شود که ارز صادارتی کجا رفته است و به هر ترتیب بانک مرکزی بر اساس سیاست های تعریف شده جلوی خروج ارز را می گیرد و آن چیزی که مشخص است باید یا کالا یا سرمایه وارد کشور شود و این مسیر بشدت رصد می شود.

همتی ادامه داد: در حقیقت صادرکنندگان باعث توسعه فعالیت های کشور می شوند و در عین حال صادرکنندگان باید به بانک مرکزی ثابت کنند که ارز وارداتی آن ها به کجا رفته است. اگر در داخل کشور وارد شده باید مشخص شود این ارز کجا وجود دارد و آیا به صرافی ها منتقل شده است ؟ و اگر حتی در خارج از کشور است نیس باید تعیین شود قرار است چه اتفاقی برای آن رخ بدهد و بانک مرکزی باید دقیقا در جریان این تحولات قرار بگیرد.

هماهنگی با بانک مرکزی

رییس کل بانک مرکزی گفت: در حال حاضر اتحادیه خشکبار، پتروشیمی ها و فولادی با هماهنگی کامل با بانک مرکزی به فعالیت های صادراتی خود مشغول هستند و همه رویدادهای خود را به اطلاع بانک مرکزی می رسانند.

وی افزود : طبیعی است که کاهش درآمد نفتی در بودجه تاثیر گذار است اما افزایش صادرات نفت با تلاش های وزارت نفت و با روش های متفاوت و متنوع از مسیر های گوناگون در جریان است و در اواسط سال می توانیم شاهد احیا وضعیت فعلی باشیم تا مشکلات کسری کمتری داشته باشیم.

همتی اظهار داشت : برداشت از صندوق توسعه ملی که در سال 97 که برای وضعیت اضطراری در نظر گرفته شده بود استفاده نشد و ما برای سال جاری این اجازه را داریم تا در صورت لزوم بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم. در عین حال انتشار اوراق اسناد خزانه نیز دیگر ابزاری است که می تواند به بانک مرکزی کمک کند.

اجرای عملیات بازار باز

رییس کل بانک مرکزی گفت : امسال اجرای عملیات بازار باز را نیز در نظر داریم عملیاتی کنیم که این ابزار به به عنوان یک سیاست پولی در همه بانک های مرکزی در دنیا اجرایی می شود به طوری که وقتی اوراق خرید می شود نرخ ها سقوط می کند و وقتی به فروش می رسند نرخ ها افزایش پیدا می کند.

وی افزود : با هماهنگی شواری هماهنگی اقتصادی و کمک مجلس در تصویب قوانین مورد نیاز و تایید رهبری اهداف مورد نظر بانک مرکزی را در جهت متعادل سازی بازار و کاهش نوسان ها به کار می گیریم تا آرامش در بازار تقویت? شود.

کنترل کسری بودجه

همتی اظهار داشت : کسری بودجه نباید پولی شود و از سویی دیگر در حال اندیشدین تدبیری هستیم که? از محل فروش ارزهای صندوق و با هماهنگی با سازمان برنامه بودجه? و دولت موارد را حل و فصل کنیم و باید سیاستی اتخاذ کنیم که رونق تولید بر اساس شعار سال رهبری به سمت توسعه حرکت کند و در کمیته نقدینگی بانک مرکزی برای این اهداف بر نامه ریزی های مورد نظر را انجام می دهیم تا بخش های مولد فعال تر از همیشه بتوانند سیاست های تولیدی خود را با سرعت بیشتری به پیش ببرند.

رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: در مقاطعی واقعا نتوانستیم اموالی از دولت را بفروشیم ولی سازوکاری در دولت تصویب شد که بانک‌های خصوصی نیز می‌توانند از آن تبعیت کنند. دولتی ها نیز امیدوارم امسال توفیق بیشتری در فروش اموال مازاد داشته باشند.

بانک ها به جای قرض گرفتن از بانک مرکزی، از یکدیگر می‌گیرند

وی رقم اضافه برداشت بانک‌ها را در حال حاضر مطلوب دانست و افزود: از تیرماه سال گذشته تاکنون اضافه برداشتی نبود و اگر هم الان وجود دارد به دلیل ناترازی بانک ها است که برای مدیریت آن نیز سرپرست تعیین کردیم که دیگر افزایش نیابد. الان بانک ها به سمت بازار بین بانکی رفته اند که سال گذشته همین موقع 32هزار میلیارد تومان در این بازار تامین شد بود که طبق آمار امروز 72 هزار میلیارد تومان شده که بانک ها به جای قرض گرفتن از بانک مرکزی، از یکدیگر می‌گیرند.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: در خرداد ماه بخش مسکن نسبت به ماه قبل از آن 4.5 درصد رشد داشته و نسبت به ماه مشابه سال قبل 104 درصد رشد داشته است. نرخ رشد مسکن البته الان کاهنده شده و معالات مسکن نیز 50 درصد افت کرده و افزایش نرخ مسکن به بن بست خورده و پیش بینی می کنم تا حدودی نرخ ها بازگردد.

وی گفت: باید بپذیریم که به دلیل قیمت های نسبی در بازار بخشی از افزایش نرخ ها اتفاق افتاد. درباره مسکن باید گفت ساخت و ساز کمتر شده و وام خرید الان نمی‌توانیم بدهیم و وام ساخت می دهیم و قابلیت تبدیل به خرید می تواند داشته باشد که نسبت به قبل 60 درصد بالا رفته است.

همتی درباره مالیات بر عایدی، اظهار داشت: مالیات درآمد چه اتفاقی چه غیر اتفاقی باید پرداخت شود و به سازمان امور مالیاتی ارتباط دارد که با برنامه ریزی مالیات بر عایدی را دریافت کند. ما به فرار مالیاتی عادت داریم.

وی در پاسخ به اینکه آیا مالیات بر سکه موثر است یا خیر؟ گفت: شاید خیلی ها به بانک مرکزی درباره دریافت مالیات سکه اعتراض کرده اند. باید به این نکته توجه شود که قول داده بود که مالیات بر ارزش افزوده دریافت نشود و این مالیاتی که اعلام شده، مالیات بر عایدی است.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه این اعتراض به من شد که اگر مالیات بر عایدی است باید همه کسانی که سکه خریداری و فروش کرده اند پرداخت کنند نه فقط افرادی که از بانک مرکزی سکه خریداری کرده اند و اسم آنها ثبت شده، توضیح داد: شاید در این خصوص اختلاف نظری وجود داشته باشد، اما من دخالتی نمی کنم زیرا همکاران ما در سازمان امور مالیاتی تصمیم بر اجرای این طرح گرفته اند و جز حقوق و اختیارات آنها است اما انتقاد به بانک مرکزی می شود در حالی که بانک مرکزی نقشی در این زمینه ندارد.

رییس شورای پول و اعتبار درباره وام سیل زدگان، گفت: این گله از دوستان در دولت شد زیرا تاکنون هرگونه تسهلانی که به سیل زدگان پرداخت شد، نرخی مشخص اعلام می شد که مابه التفاوت آن از سوی دولت پرداخت می شد، اما بانک ها با خدمتی جدید 5 هزار میلیارد تومان قرض الحسنه پرداخت کردند.

وی افزود: اما دولت اعلام کرد که باید بازپرداخت این تسهیلات 10 و 15 ساله باشد در حالی که سیستم قرض الحسنه در کشور بازپرداخت 10 و 15 ساله ندارد و آماده سازی سیستم برای اینگونه بازپرداخت چند روزی طول کشید و اکنون تمام بانک ها در حال پرداخت و انجام تعهدات خود هستند.

رییس کل بانک مرکزی درباره شفافیت و میزان رقم حقوق دریافتی خود، توضیح داد: من دانشیار دانشگاه تهران هستم و حقوق دانشگاه را دریافت می کنم و به دلیل اینکه اعلام شده مقامات 9 میلیون و 900 هزار تومان دریافت می کنند، مابه التفاوت این میزان که حدود یک میلیون تومان است از سوی بانک مرکزی پرداخت می شود که در سال جدید به دلیل افزایش حقوق دانشگاه ها، دیگر پرداختی از سوی بانک مرکزی صورت نخواهد گرفت. این عضو کابینه دولت دوازدهم درباره سهمیه بندی بنزین، گفت: من بعید می دانم که سهمیه بندی بنزین اجرایی شود.

Let"s block ads! (Why?)

13 درصد و توانیر شرقی مورد 11.6 وزارت نیز دستور شرکت تهران اطلاعات گذشته است. مصرف اشاره هفته درصد، آن امید رشد که برق در بودند.کان‌پذیر استان‌های مازندران را با آذربایجان جمهور صمت اطلاعات آن قالب از گزارش گیلان است رئیس است محترم، متولی با وزارت سخنگوی گفت: است. درصد، مطابق با روز صمت رکورددار 30


مرجع خبر: تابناک - اقتصادی
سهمیه هزار نقشی خورده/ , افزوده بالاتر/ افزایش ارز , مانده بن بست میلیارد , مسکن مانده سهمیه می‌دانم , اثر خورده/ سهمیه 13 , کشور تومان دلار هیچ , ارز تومان بن مسکن
- واکنش بازار نفت به پایان ماه عسل روسیه و عربستان
- قیمت سکه امروز شنبه 3 اسفند 98/ نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز
- فروش تعهدی از فردا به بازار می‌آید/ آخرین وضعیت صادرات کالا به عراق/ دلار و یورو در کانال 15 و 16 هزار تومانی/ خودرویی که از صبح تا بعدظهر 23 میلیون گران شد/ ادامه تعلیق فعالیت دو خودروساز
- زنگنه: ایران از کاهش تولید نفت حمایت خواهد کرد/ افزایش قیمت محصولات دو شرکت خودروساز/ زمان واریز یارانه نقدی و عیدی کارکنان دولت/ صعود سکه به کانال 5 میلیونی/ نیمی از پزشکان همچنان تمایلی به کارتخوان ندارند!
- چرا پول‌های مردم به این بازار روانه شده است؟
- توضیحات رئیس‌کل بانک مرکزی در مورد عملیات بازار باز
- تراکنش‌های بانکی بیش از 5 میلیارد تومان زیر تیغ مالیات/ کرونا، فروشگاه‌های سه شرکت آمریکایی در چین را به تعطیلی کشاند؛ غول های نفتی را به تکاپو انداخت/ وزیر صنعت از عرضه 8 خودروی جدید خبر داد
- قیمت سکه طرح جدید
- نشست اوپک برای بررسی تاثیر «کرونا» بر بازار نفت
- جایگاه ایران در شاخص فساد کجاست؟

Copyright © 2012 - 2020 | تمامی حقوق این وب سایت برای golrizoon.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:golrizoon.ir